logo kowr 2

dozynkiW dnia 1-2 września 2018 w Częstochowie odbyły się Ogólnopolskie Dożynki Jasnogórskie. Tradycyjnie towarzyszyła im XXVII Krajowa Wystawa Rolnicza, która jest jedną z największych w Polsce imprez o charakterze wystawienniczo-targowym – wzięło w niej udział ponad 400 wystawców z całej Polski, a w ramach 19. Dni Europejskiej Kultury Ludowej odbywały się koncerty zespołów folklorystycznych, targi sztuki ludowej, prezentacje instytutów naukowych i degustacje potraw regionalnych.

W Dożynkach na Jasnej Górze uczestniczyli Prezydent RP Andrzej Duda, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, Sekretarz Stanu w MRiRW Szymon Giżyński, Dyrektor Generalny KOWR Piotr Serafin oraz Zastępca Dyrektora Generalnego Grzegorz Pięta.


Punktem kulminacyjnym uroczystości była  Msza Święta Dożynkowa odprawiana na Błoniach Jasnogórskich pod przewodnictwem pod przewodnictwem Jego Eminencji
Ks. Arcybiskupa Metropolity krakowskiego Marka Jędraszewskiego, w której wzięło udział około 60 tysięcy rolników z całej Polski.
Słowo na zakończenie uroczystej sumy wygłosił bp Edward Białogłowski, delegat Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy. W koncelebrze uczestniczył ks. prof. Stanisław Sojka, sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników oraz księża moderatorzy Krajowego Duszpasterstwa Rolników.

Ośrodek Hodowli Zarodowej w Kamieńcu Ząbkowickim prezentował swoje osiągnięcia
w zakresie hodowli zwierząt i produkcji roślinnej na stoisku zorganizowanym przez KOWR, w sąsiedztwie pozostałych spółek Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa. Stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem zwiedzających i dało możliwość zaprezentowania się przed rolnikami z całej Polski.
Dożynki na Jasnej Górze organizowane są od 36 lat.

 

 
JSN Solid is designed by JoomlaShine.com